Aktualności

Podpisanie porozumienia o współpracy z Zakładem Aktywności Zawodowej w Gołaszewie


15 czerwca br. Powiatowy Urząd Pracy w Wągrowcu zawarł formalne porozumienie o współpracy z Zakładem Aktywności Zawodowej w Gołaszewie (gmina Mieścisko). Porozumienie w imieniu obu jednostek podpisali - Beata Korpowska dyrektor PUP Wągrowiec i Rafał Kapczyński kierownik ZAZ Gołaszewo.

Zanim jednak do tego doszło, przedstawiciele Urzędu obejrzeli wszystkie pracownie i działy wytwórcze Zakładu tj.: krawiecko-pamiątkarski, ogrodniczo-porządkowy oraz niszczenia dokumentów.

Zakład Aktywności Zawodowej w Gołaszewie powstał w 2006r. i jest wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostką utworzoną przez Gminę Mieścisko we współpracy z Wielkopolskim Urzędem Marszałkowskim oraz Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Celem Zakładu jest zatrudnienie, rehabilitacja zawodowa i społeczna osób o znacznym stopniu niepełnosprawności i osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną oraz pomoc tym osobom w załatwianiu ważnych spraw życiowych.

Przedmiotem działalności zakładu jest realizacja zadań własnych Gminy w zakresie rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Obecnie ZAZ Gołaszewo zatrudnia 45 osób, z czego 34 to osoby niepełnosprawne i 11 kadra obsługi Zakładu.

Zawarcie porozumienia pomiędzy PUP i ZAZ ma na celu, nawiązanie współpracy i poszukiwanie możliwych form współdziałania służących podnoszeniu aktywności zawodowej pracowników Zakładu Aktywności Zawodowej w Gołaszewie oraz realizacji zadań w obszarze rynku pracy, w szczególności w zakresie:
  • inicjowania i realizacji przedsięwzięć z zakresu poradnictwa zawodowego,
  • wsparcia w zakresie informacji i promocji działań wzmacniających aktywność osób niepełnosprawnych zatrudnionych w ZAZ w poszukiwaniu pracy,
  • podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników ZAZ w ramach dofinansowania kształcenia pracowników z Krajowego Funduszu Szkoleniowego po spełnieniu przez ZAZ wymogów wynikających z obowiązującego regulaminu naboru,
  • wzajemnego udostępniania przez Strony informacji zawodowych oraz informacji o rynku pracy,
  • podejmowania także innych działań na rzecz osób niepełnosprawnych.

Współpraca, będzie w szczególności ukierunkowana na:
  • wymianę informacji i doświadczeń w zakresie aktywnych zawodowo osób niepełnosprawnych chcących podnosić kwalifikacje zawodowe i poszukujących pracy,
  • wsparcie w znalezieniu pracodawcy, założeniu działalności gospodarczej i utrzymaniu pracy,
  • działania mające na celu promocję dobrych praktyk i pomysłów jak skutecznie włączać w rynek pracy osoby niepełnosprawne i jak przełamywać bariery strachu oraz niemożności po obu stronach – pracodawców i poszukujących pracy.





 
Informacje o publikacji dokumentu