Komunikaty
PODSTAWOWE INFORMACJE DLA KLIENTÓW POWIATOWEGO URZĘDU PRACY W WĄGROWCU
Rejestracja osób bezrobotnych możliwa jest wyłącznie w formach:
- pełna rejestracja elektroniczna - tzn. wypełnienie wniosku o dokonanie rejestracji jako osoba bezrobotna w postaci elektronicznej na stronie praca.gov.pl, załączenie do wniosku skanów wszystkich dokumentów wymaganych do rejestracji, opatrzenie wniosku i załączników bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP oraz przesłanie wniosku wraz z załącznikami do właściwego powiatowego urzędu pracy. Dzień przesłania prawidłowo wypełnionego wniosku wraz z załącznikami jest dniem rejestracji;
- elektroniczne umówienie terminu do rejestracji - za pośrednictwem strony praca.gov.pl, po wypełnieniu wniosku - termin rejestracji osobistej w urzędzie jest przesyłany na adres e-mail wskazany we wniosku o dokonanie rejestracji;
- osobiście - rejestracja następuje w siedzibie Urzędu po uprzednim telefonicznym umówieniu się na wskazany termin. Rejestracji w siedzibie Urzędu dokonuje się od godz. 08:00-14:00, od poniedziałku do piątku.
|
|
Aktualności
Podsumowanie Europejskich Dni Pracodawcy'2017 w Powiecie Wągrowieckim
W dniach 13 – 24 listopada 2017r. w Unii Europejskiej obchodzone były Europejskie Dni Pracodawcy (EDP). W tym okresie Urzędy Pracy w Polsce zorganizowały szereg wydarzeń skierowanych do pracodawców.
Pierwsza edycja Europejskich Dni Pracodawcy odbyła się w 2016 r. i włączyły się w nią wszystkie państwa członkowskie.
Ich celem było wspieranie współpracy pomiędzy pracodawcami i publicznymi służbami zatrudnienia, która odgrywa kluczową rolę, zarówno dla rozwoju gospodarki, jak i realizacji przez publiczne służby zatrudnienia efektywnych działań na rzecz rynku pracy.
W tym roku wydarzenie to odbywało się w dniach 13 – 24 listopada 2017r. w niemal wszystkich państwach UE, pod wspólnym hasłem „Porozmawiajmy o umiejętnościach, odkryjmy wszystkie talenty". Celem wspólnego hasła było podkreślenie kluczowej roli PSZ w zakresie dostosowywania kwalifikacji osób bezrobotnych i poszukujących pracy oraz pracujących do potrzeb rynku pracy, jak również konieczności zaangażowania wielu partnerów rynku pracy w działania na rzecz zmniejszania niedoborów w obszarze umiejętności.
W wyznaczonym terminie zorganizowano szereg wydarzeń skierowanych do pracodawców. Wydarzenia te odbywały się na dwóch poziomach: europejskim i krajowym. Na poziomie europejskim wydarzenie zostało włączone w Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych, a EDP 2017 były jednym z jego komponentów. Natomiast na poziomie krajowym, podobnie jak
w ubiegłym roku, państwa członkowskie miały swobodę zarówno w wyborze treści, priorytetów, celów oraz zasad organizacji niniejszego wydarzenia.
W Polsce, w Europejskie Dni Pracodawców włączyło się 15 wojewódzkich urzędów pracy oraz ok. 150 powiatowych urzędów pracy, które zorganizowały łącznie ok. 270 wydarzeń skierowanych do pracodawców (targi i giełdy pracy, dni otwarte, spotkania z pracodawcami, konferencje, seminaria, panele dyskusyjne, warsztaty, indywidualne konsultacje dla pracodawców, kampanie informacyjne
w mediach, wizyty u pracodawców) - wśród nich był także Powiatowy Urząd Pracy w Wągrowcu. Wydarzenia te były skierowane do lokalnych pracodawców, w tym m.in.: małych i średnich przedsiębiorstw.
Celem tych wydarzeń były, przede wszystkim: wzmocnienie współpracy PSZ z pracodawcami, podniesienie wiedzy pracodawców w zakresie usług oferowanych przez PSZ, m.in. w zakresie dostosowywania kwalifikacji osób bezrobotnych i poszukujących pracy do potrzeb pracodawców, kreowanie pozytywnego i profesjonalnego wizerunku urzędów pracy, a także pomoc pracodawcom w znalezieniu odpowiednich kandydatów do pracy.
* * *
Powiatowy Urząd Pracy w Wągrowcu przygotował w ramach Europejskich Dni Pracodawcy:
- Mobilny Punkt Informacyjno - Promocyjny,
- oraz Konferencję dla pracodawców z udziałem przedstawicieli Powiatowego Urzędu Pracy w Wągrowcu oraz instytucji otoczenia biznesu połączonej z panelem dyskusyjnym i konsultacjami indywidualnymi.
Mobilny Punkt Informacyjno - Promocyjny odbywał się w formie trzygodzinnego dyżuru pracowników PUP Wągrowiec na przygotowanych stanowiskach informacyjno-promocyjnych dla pracodawców w poszczególnych gminach powiatu wągrowieckiego.
Celem zadania było: przekazanie pracodawcom informacji o lokalnym rynku pracy, promocja i poszerzenie wśród pracodawców wiedzy o usługach i instrumentach (m.in.: Krajowy Fundusz Szkoleniowy, sieć EURES) oferowanych przez PSZ mających za zadanie wspieranie zatrudnienia, wzmocnienie współpracy z urzędem pracy, poznanie oczekiwań pracodawców w zakresie współpracy z Urzędem oraz tworzenie pozytywnego wizerunku urzędu pracy w relacji z pracodawcami na rynku lokalnym.
Mobilny Punkt przemieszczał się po powiecie w okresie 17-24 listopada 2017r., a realizacja zadania była możliwa dzięki uprzejmości samorządów gminnych, które nieodpłatnie udostępniły pomieszczenia na porady.
Konferencja dla pracodawców z udziałem przedstawicieli Powiatowego Urzędu Pracy w Wągrowcu oraz instytucji otoczenia biznesu połączonej z panelem dyskusyjnym i konsultacjami indywidualnymi odbyła się w siedzibie Urzędu 24 listopada 2017r.
Jej celem była promocja wsparcia oferowanego przez Publiczne Służby Zatrudnienia (usługi i instrumenty, Krajowy Fundusz Szkoleniowy, sieć EURES) oraz przybliżenie zmian w przepisach i oferowanego zakresu wsparcia pracodawców przez: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Skarbowy, Państwową Inspekcje Pracy, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich.
Otwarcia konferencji dokonała Beata Korpowska dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wągrowcu
oraz Starostwa Wągrowiecki Tomasz Kranc. Nadzór nad utrzymaniem właściwego harmonogramu spotkania prowadził kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP Wągrowiec - Sławomir Maciaszek.
Pierwszą prezentację dotyczącą E-SKŁADKI oraz elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) przedstawiła Mariola Maik z wągrowieckiego Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Drugim prelegentem była Małgorzata Oleszak z Urzędu Skarbowego w Wągrowcu, która omówiła Jednolity Plik Kontrolny dla przedsiębiorców (JPK), który wymagany będzie w 2018 roku w administracji skarbowej.
O programach wspierających pracodawców przy zatrudnieniu osób niepełnosprawnych mówiła Justyna Sikorska z wielkopolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Poznaniu.
Natomiast o nadchodzących zmianach w przepisach prawa pracy opowiadał Jacek Strzyżewski rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu.
Duża część konferencji dotyczyła umiejętności i podnoszenia kwalifikacji z pomocą Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) oraz innych funduszy pochodzących ze środków Unii Europejskiej.
Pomoc dla pracodawców inwestujących w kadry z KFS zaprezentowała specjalistka ds. rozwoju zawodowego PUP Wągrowiec - Aldona Ratajczak.
Z kolei o Funduszach Europejskich na podnoszenie kwalifikacji mówiła Agnieszka Zaremba - specjalistka z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Pile.
Pracodawcy z zainteresowaniem wysłuchali także informacji przedstawionych przez doradcę klienta PUP Wągrowiec Rozalię Bachorską dotyczących zasad działania Sieci Europejskich Ofert Pracy EURES oraz zmian zasad zatrudniania cudzoziemców z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy planowanych od 1 stycznia 2018r.
Przez cały czas trwania konferencji, w wyodrębnionym stanowisku Ilona Schwarz przedstawicielka wągrowieckiego inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych promowała PLATFORMĘ USŁUG ELEKTRONICZNYCH ZUS i zakładała chętnym uczestnikom konferencji ZUS-owskie konto elektroniczne. Dodatkowo Agnieszka Hołubowska z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Pile udzielała porad indywidualnych jak zdobyć środki na rozwój firmy.
W konferencji uczestniczyło 48 osób. Każdy uczestnik otrzymał upominek z materiałami promocyjno - informacyjnymi dotyczącymi Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Partnerzy powiatowej edycji Europejskich Dni Pracodawców 2017:
Informacja o realizacji projektu EFS+
"Aktywizacja zawodowa bezrobotnych mieszkańców powiatu wągrowieckiego (I)"
Informacja o realizacji projektu EFS+
"Aktywizacja zawodowa bezrobotnych mieszkańców powiatu wągrowieckiego (I)"