Komunikaty
Rejestracja osób bezrobotnych możliwa jest wyłącznie w formach:
- pełna rejestracja elektroniczna - tzn. wypełnienie wniosku o dokonanie rejestracji jako osoba bezrobotna w postaci elektronicznej na stronie praca.gov.pl, załączenie do wniosku skanów wszystkich dokumentów wymaganych do rejestracji, opatrzenie wniosku i załączników bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP oraz przesłanie wniosku wraz z załącznikami do właściwego powiatowego urzędu pracy. Dzień przesłania prawidłowo wypełnionego wniosku wraz z załącznikami jest dniem rejestracji;
- elektroniczne umówienie terminu do rejestracji - za pośrednictwem strony praca.gov.pl, po wypełnieniu wniosku - termin rejestracji osobistej w urzędzie jest przesyłany na adres e-mail wskazany we wniosku o dokonanie rejestracji;
- osobiście - rejestracja następuje w siedzibie Urzędu po uprzednim telefonicznym umówieniu się na wskazany termin. Rejestracji w siedzibie Urzędu dokonuje się od godz. 08:00-14:00, od poniedziałku do piątku.
|
|
Aktualności
Nowe rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie zezwoleń na pracę i oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi
W dniu 29 lipca br. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 lipca 2022r. w sprawie zezwoleń na pracę i oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz. U. z 2022 r, poz. 1558), które zastąpi rozporządzenie z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca oraz wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń.
Nowe „rozporządzenie trybowe" zostało opracowane w większości w oparciu o przepisy dotychczas obowiązującego rozporządzenia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca oraz wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń.
Najistotniejsze zmiany wprowadzone na mocy nowego rozporządzenia dotyczą m.in.:
1. Wydania informacji starosty na temat możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy.
W § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia przewidziano, że powiatowy urząd pracy kieruje do pracodawcy kandydatów, którzy spełniają wymagania określone w ofercie pracy, a jednocześnie wyrazili zainteresowanie podjęciem oferowanej pracy. W praktyce oznacza to, że osoba bezrobotna, którą skierowano do podmiotu występującego o wydanie informacji starosty będzie mogła odmówić przyjęcia oferty bez obawy o utratę statusu bezrobotnego. Kierowane będą tylko osoby zainteresowane.
Informację starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy będzie wydawana w liczbie egzemplarzy odpowiadającej liczbie miejsc pracy, na które urząd pracy nie znalazł odpowiednich kandydatów spośród osób bezrobotnych i poszukujących pracy.
Każdemu z egzemplarzy informacji starosty zostanie nadany unikalny numer identyfikacyjny, w związku z tym nie będzie wymogu złożenia oryginału tego dokumentu w postępowaniu o wydanie zezwolenia na pracę. Jak wynika z § 9 ust. 3 rozporządzenia, jeden egzemplarz informacji o określonym numerze identyfikacyjnym może zostać dołączony tylko do jednego wniosku o wydanie zezwolenia na pracę.
2. Oświadczenia składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej, czy zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 88j ust. 1 pkt 3–7 albo okoliczności, o których mowa w art. 88z ust. 5 pkt 1–6 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. (tzw. „oświadczenie o niekaralności").
Rozporządzenie przewiduje, że do wniosku o wydanie zezwolenia na pracę, zezwolenia na pracę sezonową, przedłużenia zezwolenia, a także do oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi składanego w celu wpisu do ewidencji oświadczeń, należy dołączyć „oświadczenie o niekaralności" podpisane przez podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi, zgodne ze stanem faktycznym w dniu złożenia wniosku lub oświadczenia, podpisane nie wcześniej niż 30 dni przed tą datą.
Ponadto, uwzględniając przepisy art. 88x ust. 1a ustawy o promocji (…), które wyłączają obowiązek odmowy udzielenia zezwolenia na pracę sezonową w przypadku ukarania pracodawcy za nielegalne powierzenie pracy cudzoziemcowi, we wzorze oświadczenia składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej, dotyczącego okoliczności, o których mowa w art. 88j ust. 1 pkt 3–7 ustawy zamieszczono pouczenie o braku wymogu wypełnienia pkt 4, gdy dokument ten jest dołączony do wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową.
Oprócz zmian przewidzianych w rozporządzeniu wprowadzone zostały korekty i uzupełnienia w treści wzorów stanowiących załączniki do rozporządzenia. Zmiany te wymagają opracowania nowych formularzy wniosków, które będą dostępne na stronie www.praca.gov.pl.
"Aktywizacja zawodowa bezrobotnych mieszkańców powiatu wągrowieckiego (I)"
"Aktywizacja zawodowa bezrobotnych mieszkańców powiatu wągrowieckiego (I)"