27 stycznia – Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia - Powiatowy Urząd Pracy w Wągrowcu
Rejestracja osób bezrobotnych możliwa jest wyłącznie w formach:
- pełna rejestracja elektroniczna - tzn. wypełnienie wniosku o dokonanie rejestracji jako osoba bezrobotna w postaci elektronicznej na stronie praca.gov.pl, załączenie do wniosku skanów wszystkich dokumentów wymaganych do rejestracji, opatrzenie wniosku i załączników bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP oraz przesłanie wniosku wraz z załącznikami do właściwego powiatowego urzędu pracy. Dzień przesłania prawidłowo wypełnionego wniosku wraz z załącznikami jest dniem rejestracji;
- elektroniczne umówienie terminu do rejestracji - za pośrednictwem strony praca.gov.pl, po wypełnieniu wniosku - termin rejestracji osobistej w urzędzie jest przesyłany na adres e-mail wskazany we wniosku o dokonanie rejestracji;
- osobiście - rejestracja następuje w siedzibie Urzędu po uprzednim telefonicznym umówieniu się na wskazany termin. Rejestracji w siedzibie Urzędu dokonuje się od godz. 08:00-14:00, od poniedziałku do piątku.
|
|
106 lat temu - 27 stycznia 1919r., - marszałek Józef Piłsudski wydał Dekret o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Był to pierwszy dokument, który stanowił o utworzeniu polskich służb zatrudnienia. Miały one podlegać ówczesnemu Ministerstwu Pracy i Opieki Społecznej.
Dlatego ten właśnie dzień – 27 STYCZNIA - został uznany, na mocy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, za DZIEŃ PRACOWNIKA PUBLICZNYCH SŁUŻB ZATRUDNIENIA.
Obecnie publiczne służby zatrudnienia tworzą: organy zatrudnienia wraz z powiatowymi i wojewódzkimi urzędami pracy, urzędem obsługującym ministra właściwego do spraw pracy oraz urzędami wojewódzkimi. W Polsce działa 16 wojewódzkich urzędów pracy i ponad trzysta powiatowych urzędów pracy. Ich zadaniem jest kompleksowa pomoc osobom bezrobotnym, poszukującym pracy i pracodawcom.
W 2025 roku planowana jest duża reforma publicznych służb zatrudnienia i wspierania rynku pracy. Już niebawem wejdą w życie nowe przepisy regulujące kwestie bezrobocia i wspierania zatrudnienia: aktualnie są procedowane ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia oraz ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP. Nowe przepisy pomogą lepiej wspierać rynek pracy poprzez bardziej elastyczną i skuteczną aktywizację zawodową osób bezrobotnych, poszukujących pracy oraz nieaktywnych (biernych) zawodowo.